W dziesiątą rocznicę śmierci 4 lutego 2004 r. na ścianie willi przy ul. Śmiałej 39, gdzie mieszkał i tworzył została odsłonięta pamiątkowa tablica. Napis na tablicy:
1913
1994
Witold Lutosławski
kompozytor
mieszkał i tworzył w tym domu w latach 1968-1994
Urodzony w Warszawie polski kompozytor współczesny, dyrygent
i pianista. Jeden z
najwybitniejszych obok Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Wojciech
Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Pochodził z Drozdowa k. Łomży. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej (herbu Jelita).
Komponował już w wieku 9 lat.Uczęszczał do gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1931 zdał maturę, po czym rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał po roku. Podjął studia w konserwatorium - ukończył je w 1937. Na początku II wojny światowej walczył jako żołnierz - telegrafista przeciwko Niemcom. Trafił do niewoli z której uciekł i wrócił do Warszawy. W czasie okupacji zarabiał na życie grając w warszawskich kawiarniach. Uczestniczył też w tajnych koncertach w domach prywatnych. Prawie wszystkie kompozycje sprzed i z okresu wojny zaginęły. Po wojnie Lutosławski pracował w polskim radiu. W latach 50 zarabiał na życie komponując muzykę teatralną i radiową oraz piosenki. Od początku związany był z festiwalem "Warszawska Jesień". Jako jedyny uczestniczył w jej pracach nieprzerwanie przez 37 lat. Jako członek Międzynarodowej Rady Muzycznej przy UNESCO spowodował, że w 1969 z jego inicjatywy przyjęto pierwszą ustawę potępiającą nadużywanie muzyki w miejscach publicznych i prywatnych, jako naruszenie prawa człowieka do spokoju i ciszy. Uważał, że muzyka dobiegająca zewsząd i ciągle nie tylko męczy, ale także tępi wrażliwość na prawdziwą muzykę.
W latach stanu wojennego (1981- 1983) unikał obecności w życiu publicznym.
W 1989 roku zdecydowanie opowiedział się po stronie „Solidarności” i jako
jedyny reprezentował środowisko muzyczne w Komitecie Obywatelskim przy Lechu
Wałęsie. Od 1946 był żonaty z Marią Danutą Dygat (primo voto
Bogusławską), siostrą Stanisława Dygata (pisarza). Umarł w Warszawie bezdzietnie.
19.02.2014
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz